Ta strona została opracowana, aby dostarczyć ogólnych informacji na temat określonej kategorii. Aby uzyskać informacje dotyczące poszczególnych produktów, skorzystaj z przycisku pomocy () po prawej stronie konfiguratora.

Płyta główna
Płyta główna, jak sugeruje jej nazwa, jest najważniejszą częścią Twojego komputera. Prawie każdy komponent w komputerze będzie z nią w jakiś sposób połączony. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że Twój komputer ma wydajną i niezawodną
płytę główną.

Nasze komputery zawsze wyposażamy w płyty główne wiodących marek, takich jak ASUS i Gigabyte. Płyty główne mają szereg wbudowanych funkcji, do których należą gniazda kart peryferyjnych, gniazda procesora, gniazda rozszerzeń itd. Oto kilka przydatnych definicji poszczególnych części płyty głównej:

PORTY PCI

Płyty główne posiadają szereg portów PCI (Peripheral Component Interconnect). Do tych portów podłącza się m.in. kartę sieciową/bezprzewodową, kartę USB i kartę dźwiękową.

PORTY PCI EXPRESS

Płyty główne wyposażone są w szereg portów PCI Express (Peripheral Component Interconnect Express). Do tych portów podłącza się m.in. kartę graficzną, kartę sieciową/bezprzewodową, kartę USB i kartę przechwytująca wideo.

PORTY USB

Porty USB (Universal Serial Bus) umożliwiają łatwe podłączenie do komputera urządzeń peryferyjnych, takich jak drukarka, skaner, kamera internetowa, modem kablowy, telefon komórkowy, przenośny dysk twardy i wiele innych. W związku z tym zaleca się posiadanie dużej liczby portów USB, aby w przyszłości móc podłączyć nowe urządzenia.

SERIAL ATA (SATA)

SATA (Serial Advanced Technology Attachment) jest interfejsem służącym do podłączenia do płyty głównej dysków twardych i napędów optycznych. Przepustowość SATA początkowo wynosiła 150 MB/s, ale została zwiększona do 300 MB/s, a następnie do 600 MB/s (ATA 600). Interfejs SATA (który zastąpił interfejs ATA) wykorzystuje cienkie przewody do poprawy przepływu powietrza wewnątrz obudowy i eliminuje potrzebę konfiguracji master/slave. SATA obiecuje wprowadzić w przyszłość na rynek interfejs o jeszcze wyższej przepustowości.

M.2

M.2 to wciąż nowa technologicznie specyfikacja złącza kart rozszerzeń instalowanych bezpośrednio na płycie głównej. Zastąpiła standard mSATA, jest bardziej odpowiednia dla dysków SSD i znajduje zastosowanie zwłaszcza w przypadku niewielkich urządzeń, takich jak ultrabooki i tablety.

NVMe

NVM Express (Non-Volatile Memory Express) to specyfikacja interfejsu urządzeń logicznych umożliwiająca dostęp do nośników pamięci trwałej podłączonych za pośrednictwem magistrali PCI Express (PCIe). Z tą technologią wiążą się różne ulepszenia wydajności dotyczące dysków SSD.

TECHNOLOGIA HYPER-THREADING

Technologia Hyper-threading zapewnia użytkownikom komputerów większą wydajność na dwa sposoby: poprzez oprogramowanie wielowątkowe lub oprogramowanie w środowisku wielozadaniowym. Aplikacje zaprojektowane do używania wielu fragmentów kodu zwanych „wątkami” postrzegają procesory z technologią HT jako dwa procesory. Technologia HT umożliwia procesorowi wykonywanie w tym samym czasie nie jednego, lecz dwóch oddzielnych wątków. Ponadto z zalet środowiska wielozadaniowego mogą korzystać wszystkie aplikacje, dzięki obsłudze dwóch lub więcej programów jednocześnie, gdy są one uruchomione w systemach operacyjnych takich jak Windows. Oba te sposoby zapewniają dodatkową wydajność i bardziej responsywny system.

PS/2:

Niektóre płyty główne nadal mają porty PS/2, które z reguły są przeznaczone dla osób zamierzających korzystać ze starszych urządzeń peryferyjnych, które nie obsługują standardu USB. Porty PS/2 były głównym sposobem podłączania klawiatury i myszy w latach 90. ubiegłego wieku, a spopularyzowała je firma IBM. Obecnie w większości przypadków zastąpił je standard USB.