Ta strona została opracowana, aby dostarczyć ogólnych informacji na temat określonej kategorii. Aby uzyskać informacje dotyczące poszczególnych produktów, skorzystaj z przycisku pomocy () po prawej stronie konfiguratora.

Zasilacz
PSU (ang. Power Supply Unit) to zasilacz Twojego komputera. Moc przeciętnego zasilacza wynosi od 350 do 1000 W (lub więcej). Podczas konfigurowania komputera automatycznie sprawdzimy, czy wybrany zasilacz jest wystarczający dla skonfigurowanych komponentów. Powiadomimy Cię, jeśli będziemy podejrzewać, że Twój wybór może spowodować problemy.

Jako pomoc możesz skorzystać z poniżej listy komponentów i ich zapotrzebowania na moc:


KomponentMoc
Procesor średniej klasy110 W
RAM5 W (każda kość)
Karta graficzna słabszej klasy50 W
Karta graficzna średniej klasy100 W
Karta graficzna wysokiej klasy200 W
Dyski twarde25 W (każdy)
Napędy optyczne30 W (każdy)
Karty PCI (np. karta sieciowa)7 W (każda karta)
Płyta główna40 W
Wentylatory chłodzące10 W
Stacja dyskietek, klawiatura i mysz10 W


Jak można łatwo obliczyć, minimalna moc zasilacza dla komputera stacjonarnego wynosi około 350 W. Jeśli jesteś gotów zapłacić nieco więcej, masz do wyboru zasilacze o większej mocy z ultracichym systemem chłodzenia lub okablowaniem modułowym.

Często zadawane pytanie

Pyt. Mam przeczucie, że potrzebuję naprawdę mocnego zasilacza, a w sklepach widziałem modele o mocy co najmniej 600 W za około 100–150 zł. Dlaczego Wasze zasilacze są droższe?

Odp. Nie ma ustalonych zasad określania mocy zasilacza, a większość ludzi zakłada, że lepiej jest mieć więcej mocy. Moc znamionowa sprzedawanych przez nas zasilaczy odpowiada rzeczywistej mocy wyjściowej ciągłej, a nie mocy szczytowej. (Moc szczytowa to moc, którą zasilacz jest w stanie generować przez kilka sekund). Nie będziemy wymieniać żadnych nazw marek, ale w tradycyjnych sklepach znajdziesz produkty, które obiecują 600 W lub nawet 700 W w cenie około 100 zł, ale należy pamiętać – są to prawdopodobne zasilacze, które zostały ocenione na podstawie ich mocy szczytowej, a nie mocy ciągłej. Niektóre z tych zasilaczy nie są w stanie dostarczyć nawet tej mocy szczytowej. W przypadku zasilacza o rzeczywistej mocy ciągłej co najmniej 600 W, który został wyprodukowany z wykorzystaniem niezawodnych komponentów, należy liczyć się z wydatkiem rzędu co najmniej 250 zł.

Nasze zasilacze najwyższej klasy (nawet jeśli mają moc tylko 400–500 W) zostały przetestowane i sprawdzone, aby zapewniały komputerowi stałą jakość zasilania. Producenci komponentów takich jak karty graficzne, zwykle wyolbrzymiają zapotrzebowanie na moc w specyfikacji swoich kart, aby uwzględnić producentów zasilaczy, którzy na etykiecie podali moc szczytową zamiast mocy ciągłej.