Ta strona została opracowana, aby dostarczyć ogólnych informacji na temat określonej kategorii. Aby uzyskać informacje dotyczące poszczególnych produktów, skorzystaj z przycisku pomocy () po prawej stronie konfiguratora.

Procesor (CPU)
Procesor/CPU (ang. Central Processing Unit) to mózg Twojego komputera. Wykonany jest z poddanego chemicznemu trawieniu krzemu i odpowiada za kilka bardzo potężnych rzeczy. Procesor koordynuje rzeczywistą pracę komputera, instruując wszystkie urządzenia peryferyjne, co mają robić i jak mają działać. Szybkość procesora podawana jest w megahercach (MHz). Tysiąc megaherców jest równe jednemu gigahercowi (GHz). Dlatego też procesor 3,2 GHz będzie działał przy częstotliwości 3200 MHz.

Powszechne jest przekonanie, że im szybszy procesor, tym szybciej działa komputer. Wybierając szybkość procesora, zamiast stawiać wszystko na jedną kartę i przeznaczyć na niego cały budżet, rozważ bardziej zrównoważony system:

Przykład 1:

Procesor Intel® Core™ i7-7700K @ 4,2 GHz z 8GB RAM.

Przykład 2:

Procesor Intel® Core™ i5-7600K @ 3,5 GHz z 16GB RAM.

Który z tych komputerów będzie szybszy? Do gier lub wymagających zastosowań wybralibyśmy drugi przykład, ponieważ dwukrotnie większa ilość pamięci RAM pozwoli na jednoczesne otwarcie większej ilości programów, gwarantując także lepszą stabilność podczas gier i bardziej responsywny komputer. Więcej informacji na stronie Pamięci RAM.

Procesory wielordzeniowe

Procesory wielordzeniowe zostały zaprojektowane w celu zapewnienia wysokiej wydajności w aplikacjach obsługujących wielowątkowość.

Poza system operacyjnym Microsoft Windows w środowisku wielowątkowym pracują także wysokiej klasy pakiety do obróbki wideo, a także gry. Jeśli planujesz uruchamiać wiele programów jednocześnie, rozważ zakup procesora z wieloma rdzeniami. Zakładając, że aplikacja została napisana z myślą o korzystaniu z wielu rdzeni, ogólnie rzecz biorąc, cztery rdzenie są lepsze niż dwa, a osiem – lepsze niż cztery.

Zobacz też: Technologia Hyper-Threading (HTT)

Jaki procesor wybrać – Intel czy AMD?

Podczas konfigurowania nowego komputera możesz wybrać model z procesorem Intel lub AMD. Obie marki procesorów cechują się doskonałą opłacalnością i wydajnością. Obecnie najwyższą wydajność zapewniają procesory Intel, jednak procesory AMD oferują najlepszy stosunek jakości do ceny. Jeśli potrzebujesz najlepszej wydajności, wybierz komputer z procesorem Intel. Jeśli jednak zależy Ci na doskonałej wydajności i atrakcyjnej cenie, zdecyduj się na komputer z procesorem AMD.